Krank Sensörü Arızası

Krank Sensörü Arızası

Krank sensörü arızası motorun gürültülü şekilde çalışmasına neden olur. Buna ek olarak motorun yüksek devire ulaşması mümkün olmaz. Marşa ne kadar basarsanız basın aracın performansında gözle görülür bir düşüş olur. Yolculuk esnasında bu tür sorunlarla hiçbir sürücü karşılaşmak istemez.
Araçlarda pek çok farklı sistem birbirine entegre şeklinde çalışır. Bu sebepten dolayı bir parça ve sistemde olan sorunlar başka sistem ve parçaları olumsuz etkiler. Krank mili, krank sensörü eksantrik mili ve eksantrik sensörü birbirine bağlı parçalar olarak karşınıza gelir. Aracın düzenli ve sorunsuz şekilde çalışması için sistemler arasındaki uyum büyük önem arz eder.
Krank sensörü arıza belirtileri içinde aracın çalışırken stop etmesi ve marşa basıldığı halde tekrar çalışmaması çok karşılaşılan durumlar arasında yer alır. Araçlarda bulunan bu tip kompleks sistemler çoğunlukla sürücüleri aşan bir duruma neden olur. İyi bir kontrol ve bakım gerektiren bu durumda profesyonel servis desteği tavsiye edilir.

Krank Sensörü Arızası

Krank Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Krank Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Krank milinin hareketini ve dönme gücünü, konumunu ve dönme gücünü kontrol eden sisteme krank mili sensörü denir. Bu sistemde ortaya çıkan sorunlara bağlı olarak bir aracın normal şekilde trafiğe çıkması mümkün olmaz. Krank sensörü arızası belirtileri kendini gösterdiği anda buna göre uzman destekli tedbirlerin alınması gerekir. Aracın koordineli ve senkronize şekilde çalışması için krank ve onun bağlantılı olduğu parçaların sağlam olması gerekir. Parçalardan birinde ortaya çıkan sorunlar bu optimum çalışmayı bozar ve genelde araç hareket dahi edemez.
Krank milinin düzenli çalışmasında krank sensörü önemli görev üstlenir. Krank sensörü arızası nasıl anlaşılır sorusuna verilen cevaplar bu sistemin önemini daha belirgin bir şekilde ortaya koyar. Motorun çalışması düzensiz hale geldiyse ve araç umulmadık yerlerde duruyor ve stop ediyorsa burada önemli bir belirti ortaya çıkmış demektir. Marşa basılması durumunda araç çalışmaz ve sürücüler genel olarak bu durumda ne yapacağını tam olarak bilemez. Kaputu kaldırıp aracın motoruna bakılsa da benzer sorunların çözümü için uzman desteği kaçınılmazdır. Motor kontrol sembolü bu durumda sürücüyü ikaz eder. Buna ek olarak çalışan araçlarda sabit hızı korumak zorlaşır. Sürücüler aracı kontrol etmekte zorlanır, aracın hızlanması veya yavaşlaması daha zor hale gelir.

Krank Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Krank Sensörünün Bozulma Nedenleri

Krank Sensörünün Bozulma Nedenleri

Araçlarda elektronik ve mekanik sistemler gelişim içindedir. Bu süreçte araç konforunu ve yol güvenliğini sağlayan sistemler ileri teknoloji ile donanımlı hale gelmiştir. Buna rağmen arızalar kaçınılmaz bir şekilde araçları olumsuz etkilemektedir. Bu sorunların önüne geçmek adına arızaları ve nedenleri çok iyi tespit etmek gerekir.Krank sensörü arızası belirtileri hemen harekete geçmeyi ve çözüm bulmayı zorunlu kılar. Uzman ve ne yaptığını bilen bir servis, bu konuda daha güvenilir çözümlere imza atacaktır.
Elektronik bir sistem olması sebebiyle genelde krank mili sensörü arızası elektronik altyapı sorunları içinde yer alır. Krank sensörünün çalışmasında manyetizma etkilidir. Sensörle manyetik etkileşime geçen bobinlerde oluşan sorunlar krank sensörünü olumsuz etkiler. Araçta mevcut sistemle bağlantı içinde olan dişli ve benzer parçalarda ortaya çıkan sorunlar yine benzer bir etki yaratır.

Krank Sensörünün Bozulma Nedenleri

Sıkça Sorulan Sorular

Krank Sensörü Arızalanırsa Ne Olur?

Krank sensörü sayesinde motorun beynine doğru bilgiler gider ve bu sayede aracın güvenle çalışması sağlanır. Krank sensörü arızası nasıl anlaşılır derseniz burada birtakım belirtiler kendini gösterir. Böylece sürücüler bu sorunlara bakarak tedbir alma zamanı bulur. Krank mili arızalarında şu durumlar ortaya çıkar:

 • Krank sensöründe ortaya çıkan arızalar aracın ateşleme sistemini olumsuz etkiler ve aracın düzgün çalışmasında önemli sorunlar ortaya çıkar.
 • Araç hareket halindeyken hiç beklenmedik anda stop eder ve tekrar çalışmaz.
 • Krank sensöründe hata varsa motor gürültülü bir şekilde çalışır. Aynı zamanda motor yüksek devirlere çıkamaz.
 • Kaptör kısmının düzenli iletişimi sağlaması için krank sensörünün çalışıyor olması gerekir. Krank sensörü arızası olumsuz bir etki yaratır.
 • Motor devri yükselmez ve araç randımanlı çalışmaz.
 • Krank sensörü arızası motorun aşırı gürültülü çalışmasına neden olur.
 • Marşa basılmasına rağmen, motor çalışma haline geçemez.
 • Vites geçişlerinde zorlaşmalar söz konusu olur.
 • Marşa basılsa bile motor çalışmaz
Bu belirtilere bakarak araçta bulunan arızanın nereden kaynaklandığını bulmak mümkün olur. Böylece arızanın giderilmesinde nasıl bir adım atılacağına karar verilir. Krank devir sensörü arızası nasıl anlaşılır sorusu ve buna cevap olacak tamir çözümleri, güvenilir bir servisin hizmetini zorunlu kılmaktadır. Sorun tespitinde en gelişmiş teknolojiler ve arıza gidermede en iyi teknikler kullanılmalıdır.

Krank Sensörü Arıza Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Krank sensörü arızası güvenli ve sorunsuz yolculuk için önemli bir engeldir. Bu engeli ortadan kaldırmak için düzenli bakımlara ve bilinçli bir servise her zaman ihtiyaç duyulur. Krank mili sensörü arızası nasıl anlaşılır dersek, bu konuya aşina olan uzman ekipler güvenilir ve hızlı çözümlerle aracın sorunlarını giderir.
Krank sensörü arızası nasıl belli olur ve sonrasında ne yapmak gerekir gibi, sorular araç sahiplerinin zihnini meşgul etmektedir. Bu konuda deneyimi yüksek olan teknisyenler çok hızlı ve anında çözümlerle sorunun giderilmesine destek sağlamıştır. Bu desteğin devam etmesi açısından belli aralıklarla yapılan bakım ve kontrol çalışmalarına hak ettiği önemi vermek gerekir.

Krank Mili Eksantrik Mili Arızaları

Motor valflerini açma ve kapama görevi üstlenen eksantrik mili krank mili ile bağlantılı bir parçadır. Eksantrik mili arızası belirtileri ise bir aracın çalışmasını çok olumsuz etkiler. Bu arızanın belirtileri şu şekilde ortaya çıkar:

 • Araçta yakıt tüketimi çoğalır
 • Rölantide çalışma sorunları ortaya çıkar
 • Aracın çekişi düşer
 • Egzoz patlaması olur
 • Araç gürültülü şekilde çalışır
 • Bir süre sonra araç çalışmaz hale gelir
Eksantrik sensörü arıza belirtileri bu şekilde ortaya çıkar ve hiç istenmeyen sonuçlar yaratır.
Trafiğe rahat çıkmak ve sorunsuz şekilde yolculuk yapmak tüm araç sahipleri için önemli bir sorumluluktur. Yolda arızalanan araçlar genel trafiği olumsuz etkiler. Bakımlı ve sürekli olarak doğru şekilde kontrol edilen araçlar sorunsuz ve güvenilir olur.

Krank Sensörü Arızası Ve Servis Hizmeti

Farklı mevsimlerde araçların değişik bakım ve kontrol süreçleri vardır. Düzenli periyotlarla gerçekleşen bu bakımlar sayesinde yollarda ortaya çıkan sürprizlerin önüne geçmek mümkün olur. Krank devir sensörü arızası ve benzer sorunları bu süreçlerde tespit etmek ve gidermek daha kolay olacaktır. Uzman teknisyen kadrosu ve yüksek teknolojisi ile Bosch servis bu konuda gönül rahatlığı ile güvenilecek adreslerin başında gelir.
Renault Clio krank sensörü arızası nasıl anlaşılır veya buna benzer diğer soruların cevabı güvenilir servisten alınır. Araç üzerinde yapılan çalışmalar sayesinde sorunların hızlıca tanımlanması ve giderilmesi söz konusu olur. Yüz yıla yakın bir teknolojinin kullanılması araç sahipleri için uygun fırsatların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Baştan sona kusursuz bir bakım süreci ile aracın tüm sorunlarını zamanında görmek bir sonraki adımın daha iyi anlaşılmasını sağlar. Bu sayede daha kalıcı ve ekonomik fırsatlar araç sahiplerine sunulacaktır.