Vites Kutusu Arızası

Vites Kutusu Arızası

Vites kutusu arızası zaman içinde her araçta ortaya çıkabilecek sorunlar arasındadır. Vites değişimi ve araç hız ayarını sağlayan sistem içinde metal dişliler, balata ve yağ gibi unsurlar bulunur. Şanzıman olarak bilinen bu sistem zaman içinde deformasyonla beraber bazı sorunlar yaşayabilir. Bu tip sorunları zamanında tespit etmek ve gidermek araç performansını olumlu etkiler. Sürücülerin araç kullanırken dikkatini vermesi, bu tarz sorunların hızlı şekilde çözüme ulaşmasına katkı sağlar. 

Aracın vites kutusunda sorun ortaya çıkarsa aracın çalışmasına bağlı olarak bu sorunların daha da büyüme ihtimali ortaya çıkar. Sorunu büyütmeden halletmek ise her açıdan daha avantajlı bir sonuç yaratır. Araç kullanırken dikkatini araca veren sürücüler sorunları hızlıca tespit edebilir. Bu sayede iyi bir servisin hizmeti, bu sorunların hızlıca çözüme kavuşmasına yardımcı olur.

 

Vites Kutusu Arızası

Vites Kutusu Arızası Belirtileri Nelerdir?

Vites Kutusu Arızası Belirtileri Nelerdir?

Vites kutusu arızası sürücüler tarafından yapılan dikkatli takiple kolayca anlaşılır. Bu sistem üzerinde yolunda gitmeyen bir şeyler ortaya çıkarsa sürücülerin bu durumu anlaması zor olmaz. Eğer:

  • Vites değiştirme çubukları eğer doğru ayarlı değilse
  • Debriyaj tam olarak işlevini yerine getirmiyorsa
  • Senkromeç sıkışması olmuşsa
  • Dişliler silinmiş veya aşınmış ise

Aracın vites kutusunda arızanın olduğunu anlamak söz konusu olur. Aracın vites geçişinde oluşan sorunlar zamanla daha da büyür ve onarım maliyeti daha yüksek hale gelebilir. Araç sürüşü esnasında ortaya çıkan belirtiler, sürücüler için bir uyarıcı görevi yapar. Standart sürüşe aşina olan sürücüler ise bazı belirtilere bakarak aracın ne gibi bir sorunu olduğunu anlarlar.

Vites Kutusu Arızası Belirtileri Nelerdir?

Vites Kutusu Arızasında Ne Yapmak Gerekir?

Vites Kutusu Arızasında Ne Yapmak Gerekir?

Vites kutusu arızası belirtileri net ise zaman kaybetmeden harekete geçmek gerekir. Metal dişli ve parçaların bulunduğu sistemler, yaptıkları hareket nedeniyle kendi arızalarını daha çok büyütme şansına sahip olur. Bu tür arıza belirtileri ortaya çıktığı anda uzman bir servis ve bu servisin teknik fırsatları, sorunun giderilmesinde çok önemli katkı sağlayacaktır.

Bazen aşınma ve silinme durumlarında kopan parçaların mevcut sisteme zarar vermesi söz konusu olur. Gerekli temizlik ve değişim çalışmaları düzenli olarak yapıldığı zaman, bu konudaki sorunların hızlıca giderilmesi daha kolay olur. Yapılan işlem sonucunda aracın vites geçişleri sorunsuz ve kolay olur. Vites geçişinde ortaya çıkan sarsıntı ve sesler ortadan kalkar.

 

Vites Kutusu Arızasında Ne Yapmak Gerekir?