Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Otomatik şanzıman beyni arızası belirtileri aracın bu sisteminde bir şeylerin yolunda gitmediğini belirler. Bu belirtiler sürücüler tarafından takip edilir ve araçta bir sorun olduğu anlaşılır. Bu belirtiler nelerdir dersek;

  • Vites geçişi esnasında ortaya çıkan vuruntu sesi ve hissi
  • Aracın kalkışı esnasında vuruntu sesi ve hissi
  • Vitese geçmeme durumları
  • Araç kalkışı esnasında ortaya çıkan titreme sorunları
  • Araç hareket halindeyken şanzımandan gelen uğultu, vuruntu ve inleme sesleri
  • Araç viteste olduğu halde aracın geriye kayma durumu 

Burada karşımıza gelen belirtiler olarak kendini gösterir. Araç kullanırken bu gibi sorunlarla karşılaştığınız anda yapmanız gereken şey, tecrübeli ve donanımlı bir servisten yardım almaktır. İçinde çok sayıda parça ve dişli olan bir sistemde oluşan arızaların çok hızlı bir şekilde çözüme kavuşması gerekir. Aksi durumda sorunların hızlı bir şekilde büyüme ihtimali ortaya çıkar. Masrafları azaltmak ve araçta bulunan sıkıntıların büyümesini önlemek adına, bir an evvel servise başvurmak akıllıca bir çözüm olacaktır.

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Sebepleri

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Sebepleri

Otomatik şanzıman beyni araçlarda hız ve yakıt performansını olumlu etkiler. Aracın farklı hızlarının belirlenmesi için şanzıman içinde pek çok dişli bulunur. Otomatik yapısı nedeni ile bu şanzıman türü sensörleri kullanır ve gelişmiş bir beyin sistemine sahiptir. Araç sürüşünde hız değişimi çok seri bir şekilde sağlanır. Buna ek olarak yakıttan ve sürüş performansından avantaj elde edilir. Otomatik şanzıman bir aracın rahat ve ekonomik şekilde ulaşım imkânına sahip olmasını sağlar. Bu konuda bazı arıza ve sorunlar ise aracın bu özelliklerinde sorun yaratır.

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Sebepleri

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Çözümleri

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Çözümleri

Otomatik şanzıman beyni arızası belirtileri doğru şekilde ve zamanında tespit edilirse sorunun daha fazla büyümeden giderilmesi söz konusu olur. Balata ve dişli partikülleri zaman içinde yağın kıvamını olumsuz etkiler ve şanzıman verimliliği düşer. Isınma ve parça etkisi genelde bu gibi sistemlerde oluşan arıza ve sorunların temelini oluşturur.

Şanzıman gibi kompleks sistemlerin çalışması esnasında, sürtünme gibi sorunlara çok rastlanır. Bu sürtünme sonucunda yağın zaman içinde verimliliği düşer. Şanzıman arıza ve sorunları giderilirken, son olarak yağ değişimi yapılır ve bu sistemin performansı olumlu şekilde yükselir. Deneyimli ve uzman bir servis tercihi ile çözüme gitmek daha kolay olur.

 

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Çözümleri